Best albums discovered in 2021

In 2021 ging veel tijd naar gezin, werk en lezen. Toch ben ik heel tevreden over mijn jaarlijkse oogst der muzikale ontdekkingen. (Mijn 25 favoriete albums zijn voorzien van een handige luisterlink.)

BEST OF THE BEST:

Belgisch:

+ Azmari – Sama’i (Jazzy, funky twist to the Ottoman empire) https://azmari.bandcamp.com/album/azmari-sam +

Kosmo Sound – Antenna https://kosmosound.bandcamp.com/album/antenna (Nu pas ontdekt: dun bezaaide steengoede instrumentale dubjazzreggae)

+ Naima Joris – Naima Joris https://www.discogs.com/…/2139334-Naima-Joris-Naima-Joris (Verdriet in schoonheid gegoten. Live is ze (nog) beter en boeiender.)

Groovy:

+ Los Tre – The Meaning of Life https://lostre.bandcamp.com/album/the-meaning-of-life (fusion die in het ideale middelpunt ligt van jazz, latin, exotica, afro, funk)

+ Shake Stew – Gris Gris https://shakestew.bandcamp.com/album/gris-gris ((fusion die in het ideale middelpunt ligt van jazz, latin, exotica, afro, funk… maar dan weer helemaal anders dan het voorgaande, want zo gaat dat)

+ Sefi Zisling – Expanse https://sefizisling.bandcamp.com/album/expanse (idem hierboven)

+ Sons Of Kemet – Black To The Future https://sonsofkemetmusic.bandcamp.com/…/black-to-the… (Shabaka for president!)

+ Web Web x Max Herre – WEB MAX https://webweb.bandcamp.com/album/web-max (zelfs zonder de geweldige gastmuzikanten: ijzersterk revolutionary jazz album)

Ethnic and/or weird:

+ Tapeman no.1 – Mastrocesare https://hisstology.bandcamp.com/album/mastrocesare (Heel dit Libanees label straalt een gekke combi uit van vergeten Arabische steegjes en urban jungle)

+ Hailu Mergia – Tezeta https://hailumergia.bandcamp.com/album/tezeta (ethio jazz pioneer – reissue van het jaar?)

+ Lansiné Kouyaté & David Neerman – Kangaba https://kouyateneerman.bandcamp.com/album/kangaba (aanstekelijke melange van Westerse en Afrikaanse vibrafoon (Balafon))

+ Eishan Ensemble – Project Masnavi https://eishanensemble.bandcamp.com/album/project-masnavi (Perzische jazz uit Australië)

+ Moontribe – Moontribe https://fortuna-records.bandcamp.com/album/moontribe (Toegegeven: ik ga hier niet vaak naar luisteren, want deze Israelische weirdos lijken tegelijk aan de ayahuasca en xtc te hangen. Heftig spul!

Jazz:

+ Rakka- Mykorritsan Valtakunta https://www.discogs.com/…/957735-Rakka-Mykorritsan… (Fins combo dat eindelijk alle nu-ethio bands overstijgt door Mulatu en co te integreren in oerdegelijke en vernieuwende jazz)

+ Rakka – Soutu https://www.discogs.com/master/938585-Rakka-Soutu

+ Jaska Lukkarinen Trio – Origami https://wejazzrecords.bandcamp.com/album/origami (gewoon goeie jazz ;-))

+ Matthew Halsall – Salute To The Sun (Live At Hallé St Peter’s) https://matthewhalsall.bandcamp.com/…/salute-to-the-sun… (mijn enige concert in 2021 ☹ – maar wel all-time top 10.)

+ Nat Birchall – Ancient Africa https://natbirchallmusic.bandcamp.com/album/ancient-africa (John Coltrane reincarnated)

+ New Masada Quartet – New Masada Quartet https://www.discogs.com/…/21209464-John-Zorn-New-Masada… (Guess who’s back, bitches! Frank Vandenbroucke? Neeeeee, John Zorn met zijn Masada!)

Vocals:

+ Babx – Cristal Automatique https://www.youtube.com/watch?v=imqQEMfQQeI… (de Franse Tom Waits)

+ Gabriels – Love And Hate In A Different Time https://gabriels.bandcamp.com/…/love-and-hate-in-a… (zoet zonder meligheid, soul met ziel)

+ Piers Faccini – Shapes of the Fall https://piersfaccini.bandcamp.com/album/shapes-of-the-fall (Nick Drake en Eddie Vedder, maar dan bovendien puttend uit allerlei niet-Westerse bronnen)

Beats:

+ Farhot – Kabul fire vol 1 https://farhot.bandcamp.com/album/kabul-fire-vol-1 (Afghaanse vluchteling wonend in Duitsland die zijn roots voorziet van vetttttte beats waarmee hij zelfs MF Doom en Madlib van de draaitafels blaast.)

+ Farhot – Kabul fire vol 2 https://farhot.bandcamp.com/album/kabul-fire-vol-2

+ Little Simz – Sometimes I Might Be Introvert https://www.youtube.com/playlist… (the black and swag Kae Tempest)

THE BEST OF THE REST:

Groovy:

+ Ariya Astrobeat Arkestra – Towards Other Worlds

+ Cochemea – My relations

+ Dollkraut – Holy Ghost (NL)

+ El Michels Affair – Yeti Season

+ Hugo Kant – Far from Home

+ Karate Boogaloo- Carn the Boogers

+ The Kyteman Orchestra – The Jam Sessions

+ Paper Tiger – Laptop Suntan (beats)

+ Resura Arkestra – Resura Arkestra Live At Trilok

+ Skinshape – Oracolo

Jazz:

+ Avi Avital & Omer Avital – Avital Meets Avital

+ Chelsea Carmichael – The River Doesn’t Like Strangers

+ Chick Corea – Bliss!

+ Gaspar Claus – Tancade (klassiek)

+ Lars Danielsson & Paolo Fresu – Summerwind

+ Makaya Mccraven – Universal Beings

+ Nala Sinephro – Space 1.8

Vocals:

+ Arooj Aftab – Vulture Prince

+ Barbara Pravi – On N’Enferme Pas

+ Joseph Malik – Diverse

+ Estère – Estère

Ethnic/world/folk:

+ Eishan Ensemble – Afternoon Tea at Six

+ Quatuor Béla et Moriba Koïta – Impressions d’Afrique Samaniko

+ Zoufris Maracas – Chienne de vie

+ Sandy Bull – Fantasias for Guitar and Banjo

+ Twyn Towers – Birdwatching/ Peril Imminent